4 Comments

  1. I LOVE this idea and love Lisa-Jo! I just can’t understand why such a high price? I am not an author, so I don’t pretend to know what goes into writing a book vs putting together a course, but $29 seems awfully high. Usually the effort to write a book is much more than putting together a course and that is much less to purchase. I see all these courses popping up and it’s so great to have these tools in our hands, I just find they are so pricey! Just my thought. Thanks for sharing <3

    1. Hi Laura! Producing a course is expensive. The filming, the editing, the hosting, the technology – it literally costs thousands of dollars (that the blogger is investing of their own money.). I like to think of courses as a more affordable way to get content that I would typically get at a conference (which can often be quite pricey), instead of comparing them to a book. I hope that helps. I think spend $29 in something that can change the way someone parents is worth it. I know the content impacted me in a really positive way and I know it will leave its mark on my parenting for years to come.

      1. Thank you for clarifying! That’s really helpful! I have seen so many great courses come out and they all sound so good, but it gets so expensive when they add up. Gonna have to create a budget category

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *